Nevím, proč bys hazardoval se svým zrakem.”

Nevím, proč bys hazardoval se svým zrakem.”

Rodiče si to musí uvědomit "do jisté míry jde o sociální problém a v primitivnějším prostředí by na tom nezáleželo," Shubin říká WebMD.

Jinými slovy, "pokud 3letému dítěti nevadí noční nošení stahováku, tak ho s tím neobtěžuj," říká dětský lékař nadace Oschner Clinic Foundation Michael Wasserman, MD, z New Orleans. Ale "pokud je to 6leté dítě a on nebo ona se bojí, že si z něj kamarád bude dělat legraci kvůli nočnímu pomočování, pak je to problém."

Neobviňujte oběť

"Je ještě horší, když rodiče křičí a křičí na své děti za to, co dělají v hlubokém spánku," říká Shubin.

A někteří rodiče stále věří, že pomočování je chyba dítěte. Ve skutečnosti mohou být pomočující rodiče dokonce potrestáni za to, že pomočili postel, a to je nejhorší možná reakce.

Stanford’s Greene souhlasí: "Mnoho rodičů má pocit, že je to jejich chyba nebo chyba jejich dětí nebo že jejich dítě je líné a děti se často cítí velmi provinile a stydí se, a to vede k trestu, který pomočování jen zhoršuje.

"Pro děti do 5 nebo 6 let je to normální, nedělají něco špatně a nebude to trvat věčně," říká Greene. "Děti potřebují ujištění a povzbuzení, ne trest."

Vezměte v úvahu, že ačkoli 20 % 5letých dětí smáčelo postel, jen asi 5 % 10letých a 1 % 15letých – jako Terry – smáčelo postel. A sázení, které pokračuje do dospělosti, se podle NKF vyskytuje jen zřídka.

Zatímco kojenci produkují moč nepřetržitě, batolata začnou chodit na záchod podle denního a nočního režimu, jakmile jejich tělo začne produkovat látku zvanou „antidiuretický hormon“ (ADH), která inhibuje tvorbu moči. Navíc, jak děti dospívají, stávají se citlivějšími na pocit (vyvolaný natahováním stěn močového měchýře), že potřebují močit.

Děti, které pokračují ve smáčení postele po věku 6 let, nemusí produkovat dostatek hormonu ADH ve vhodnou dobu nebo ještě nemusí být naladěny na signály svého těla, nebo obojí, říká Greene.

Pokračování

Rodiče by měli začít hledat formální léčbu někdy mezi 6. a 7. rokem, podle National Enuresis Society nebo dříve, pokud se zdá, že dítě trápí noční pomočování.

"U starších dětí není tak pravděpodobné, že z toho vyrostou, a právě tyto děti si zaslouží konkrétní pomoc – ať už alarm, léky nebo kombinaci," on říká. "S pomocí bude většina dětí suchá do 12 týdnů," on říká.

Už nikdy nebudu spát celou noc.

Pokud rodiče jako Terry zjistí, že nastavují vlastní budík, aby své děti v noci probudili k močení, měli by si pořídit budík na pomočování. "Opravdu fungují," říká Shubin. Alarmy enurézy se ozývají jako reakce na vlhkost a lze je zakoupit v drogeriích již za 60 dolarů. Podle studie zveřejněné v časopise Pediatric Psychology mají míru vyléčení 75 %. A v kombinaci s léky, jako je desmopresin (DDAVP), který působí na ledviny a snižuje tok moči, jsou alarmy moči ještě účinnější, uvádí studie.

Jen se nevzdávej příliš brzy, říká Greene. "Mnoho rodičů říká: „Zkoušel jsem to pár týdnů a nefungovalo to,“ ale alarmům enurézy často trvá až 12 týdnů, než se změní." Buď trpělivý.

Než se uchýlíte k alarmu nebo lékům, zkuste použít a "hvězdná mapa," kde dáte dítěti hvězdu za každou suchou noc a cenu za pár suchých nocí za sebou. Ale "pokud to nebude fungovat do dvou týdnů, nebude a pokračování v tom může dítě jen odradit," říká Greene.

Při dosahování sucha hrají roli také změny chování, říká. Zkuste snížit množství, které děti pijí před spaním. "To bude rozdíl a některým dětem to může stačit," říká Greene. Omezte příjem tekutin na 2 unce v posledních dvou hodinách před spaním a vynechte kofein, což je přirozené diuretikum, říká.

"Děti by stejně neměly pít hodně sody s kofeinem, ale spousta z nich ano," říká Greene.

Pokračování

Zvažte také posunutí doby spánku o 30 minut, říká. "V některých studiích stačí jen o půl hodiny více spánku v noci snižuje pomočování, protože děti jsou méně unavené a nespí tak tvrdě a jsou schopny se snadněji probudit, když se jejich močový měchýř naplní."

Takové ujištění může být založeno na skutečnosti, že noční pomočování má tendenci běžet v rodinách, zdůrazňuje Wasserman.

"Uklidněte se a uklidněte své dítě a udělejte věci, které pomohou jeho sebevědomí," on říká. "Pokud je to pravda, můžete dokonce říct ‚táta to dělal‘" navrhuje.

On nebo ona z toho vyroste. To je obvykle pravda, říká Greene.

Můj syn nebo dcera nikdy nemohou přespat u přítele!

Není pravda. Drogy jako DDAVP lze použít pro zvláštní příležitosti.

"Pro zvláštní situace lze předepsat léky, které zajistí, že dítě bude suché, aby se mohlo účastnit společenských akcí, jako je přespání," říká Shubin. "Pokud se dítě bojí spát u kamaráda ze strachu, že pomočí postel, DDAVP funguje," říká Shubin.

Problémem dlouhodobého předepisování tohoto léku jsou jeho náklady. "DDAVP může být pro některé děti skvělým řešením, ale nevýhodou je cena a může existovat dlouhodobá potřeba na rozdíl od alarmu, který obvykle funguje za 12 týdnů," říká Greene.

Dalším lékem, který lékaři někdy předepisují na noční pomočování, je starší tricyklické antidepresivum zvané imipramin.

"To vám umožní mít lepší kontrolu nad močovým měchýřem, ovlivňuje svalovinu močového měchýře a může změnit spánkové vzorce, takže se děti probudí, když musí močit," říká Wasserman. I když je tento lék levnější, má více vedlejších účinků včetně nervozity, střevních problémů a nadměrné únavy během dne. A stejně jako u mnoha léků může být předávkování smrtelné.

Je to lékařská nemoc

Pro většinu dětí, "noční pomočování je ve skutečnosti spíše nepříjemností než zdravotním onemocněním," říká Shubin. Nicméně, "Pokud se jedná o nové pomočování poté, co byl po rozumnou dobu suchý, může to znamenat, že se děje něco jiného," říká Shubin. V těchto případech "děti by si měly nechat udělat test moči, aby se zjistilo, zda nejde o infekci močových cest, nebo to může být příznak diabetu 2. typu."

"Také denní vlhčení vyvolává varovné signály a musíte předpokládat, že je to způsobeno stavy, jako je infekce močových cest nebo jiné onemocnění ledvin a močového měchýře nebo psychické stavy," říká Wasserman.

Pamatovat: "Je to problém, pokud to ovlivní dítě psychicky a pokud to ovlivní dynamiku rodiny nebo ovlivní schopnost dítěte mít kamarády nebo spát, ale nechcete udělat horu z krtčího kopce a soustředit se na problém, který dítě nebo může vyrůst." říká Wasserman.

Fabryho choroba způsobuje mnoho příznaků, které se mohou vyskytnout i u jiných stavů. Toto vzácné genetické onemocnění také může u různých lidí vyvolat různé problémy. A příznaky se mohou pohybovat od sotva znatelných až po velmi vážné.

Běžné příznaky Fabryho choroby mohou zahrnovat:

Bolest, necitlivost, pálení nebo mravenčení v rukou a nohou Malé, tmavě červené skvrny na kůži, často mezi pupíkem a koleny Horečky Potí se méně než normálně Otoky nohou a chodidel Pocit slabosti a únavy Zatažené vidění Bolest žaludku a pohyby střev těsně po jídle

Fabryho příznaky u žen a mužů

Toto onemocnění je mnohem častější u mužů než u žen. Tento stav může také ovlivnit pohlaví odlišně. Obecně platí, že ženy s Fabryho chorobou mají větší pravděpodobnost než muži, že nebudou mít žádné nebo mírnější příznaky.

Ledviny. Selhání ledvin je hlavní příčinou předčasného úmrtí u mužů s Fabryho chorobou. Ale to platí jen zřídka u žen.

Zúžení krevních cév způsobené Fabryho chorobou může poškodit vaše ledviny. Časem se to může zhoršit. Mezi příznaky problémů s ledvinami patří krev v moči a otoky dolních končetin, kotníků nebo chodidel. Hromadění bílkovin ve vaší moči může vyžadovat dialýzu.

Fabryho choroba může poškodit vaše srdce a ledviny společně nebo odděleně. Pokud máte mírnější formu onemocnění, může se to stát, když jste starší. A nemoc může postihnout pouze tyto dva orgány.

Kůže. Mohou se objevit skupiny malých, tmavě červených skvrn. Obvykle nebolí. Chlapci s Fabryho chorobou je obvykle nacházejí na rukou, kolenou a loktech a také v oblasti mezi koleny a kyčlemi. Ženy mají tendenci mít méně lézí a zřídka v oblasti genitálií.

U starších lidí se skvrny mohou objevit na rtech, pupíku a dlaních a také kolem prstů na rukou a nohou.

Nervový systém. Pro mnohé je Fabryho choroba poznamenána obdobími bolesti, zejména rukou nebo nohou. Tyto epizody mohou trvat krátkou nebo dlouhou dobu. Mohou být mírné nebo tak bolestivé, že nemáte pocit, že byste mohli dělat něco jiného. Spolu s bolestí můžete mít bolesti těla a horečku a často se cítíte extrémně unavení.

Pokračování

Necitlivost, brnění, pálení nebo bolest, zejména v rukou nebo nohou, jsou běžné. Ženy a dívky s Fabryho chorobou často hlásí silné bolesti nervů. Váš stav může vést k artritidě.

Srdce. Problémy s tímto orgánem jsou běžné. Poškození srdce může vést k nepravidelnému tepu. Část vašeho srdce se může zvětšit nebo vytvořit jizvu. Mezi další problémy patří mitrální insuficience.

Oči. V přední části vašich očí se mohou objevit zatažené, mlhavé pruhy nebo kruhové vzory. Tento příznak je neobvyklý, takže často pomáhá lékařům diagnostikovat Fabryho chorobu dříve. Tyto pruhy obvykle neovlivňují vaši vizi.

Uši. Můžete slyšet zvonění v uších, které se nazývá tinnitus. Můžete si dokonce všimnout ztráty sluchu, která se stane náhle a časem se zhorší, zvláště u vyšších zvuků.

Plíce. Někteří lidé s Fabryho chorobou často sípou nebo jsou dušní. Můžete také hodně kašlat, což je problém, který se může zhoršit, pokud kouříte.

Zažívací ústrojí. Fabryho choroba často způsobuje různé problémy s trávením potravy. Počínaje dětstvím můžete mít řídkou stolici často nebo jen jednou za čas. Můžete být také plynatí a cítit se nafouklí, mít křeče a nevolnost a zvracet. Asi polovina žen s Fabryho chorobou má příznaky podobné syndromu dráždivého tračníku.

Potní žlázy. Muži a některé ženy se mohou potit málo nebo vůbec. To může způsobit, že vyšší teploty nebo cvičení budou nepříjemné.

Příznaky typu 1 a typu 2

Klasická Fabryho choroba „typu 1“ může začít v raném dětství. Pálivá bolest v rukou a nohou může být jedním z prvních příznaků.

Typ 2 se také nazývá „pozdější nástup“. Muži s typem 2 mohou mít normální dětství a normální ranou dospělost. Vaše příznaky se nemusí objevit dříve než ve 20 letech nebo později.

Oba typy Fabryho choroby se s věkem zhoršují, většinou kvůli hromadění tukových látek ve vašich krevních cévách. Nemoc má u žen tendenci sledovat nepředvídatelnější cesty.

WebMD Medical Reference Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 23. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

National Fabry Disease Foundation: “Co je Fabryho choroba?” „Přehled příznaků“, „Kožní příznaky Fabryho choroby“, oční příznaky Fabryho choroby, „Fabryho audiologické příznaky“, „Neurologické příznaky Fabryho choroby“, „Příznaky Fabryho choroby ledvin“, „Srdeční příznaky Fabryho choroby“, „Fabryho choroba plicní Symptomy, “Fabryho nemoc Gastrointestinální příznaky.”

Americká národní lékařská knihovna: “Fabryho nemoc.”

Národní centrum pro pokrokové translační vědy: “Fabryho choroba.”

Fabryho nemoc Pohledy z 5 let FOS: “Kapitola 30: Fabryho choroba u žen: klinické charakteristiky a účinky enzymové substituční terapie.”

American Journal of Cardiology: „Srdeční projevy Fabryho choroby. Zpráva o případu s mitrální insuficiencí a elektrokardiografickým průkazem infarktu myokardu.“

Národní organizace pro vzácné poruchy: “Fabryho nemoc.”

8. května 2019 – Žena ze Severní Karolíny spala ve svých kontaktních čočkách a podle očního lékaře, který ji ošetřoval, téměř ztratila zrak na jedno oko.

„Lidé si neuvědomují, že kontakty jsou lékařské přístroje,“ říká Patrick Vollmer, OD, z Vita Eye Clinic v Shelby, NC. “Neuvědomují si rizika spojená se zneužitím.” 28. dubna zveřejnil na Facebooku sérii příšerných fotografií infikovaného oka s dlouhým popiskem. Tento příspěvek byl sdílen více než 300 000 krát.

V tomto případě žena spala v čočkách a v úterý se probudila s podrážděním očí a odešla na urgentní ošetření na ošetření. Diagnostikovali jí malý pseudomonádový vřed – vřídku na rohovce způsobenou bakteriemi – a dali jí antibiotika. Druhý den se probudila slepá v tom oku s mnohem větším vředem. Tehdy uviděla Vollmera. Říká, že může trvat 5 až 6 měsíců, než se jí vrátí zrak, a určitá ztráta může být trvalá.

Spánek v kontaktech – dokonce i těch, které jsou určeny pro dlouhodobé nošení – zvyšuje vaše riziko infekce 6 až 8krát, ale téměř jedna třetina nositelů přiznává, že to někdy dělají. Potenciál vážných škod je tak velký, že v loňském roce vydalo CDC zprávu, která zdůrazňuje šest nedávných případů. V jednom z nich muž spal ve svých kontaktech 2 noci na výletě v kempu a nakonec potřeboval transplantaci rohovky. V jiném případě muž, který spal ve svých čočkách 3 nebo 4 noci v týdnu, potřeboval 8 měsíců léčby, aby se mu zrak vrátil.

Ale dřímání bez vyjmutí čoček není jediný způsob, jak zvýšit riziko infekce. Mezi další běžné příčiny patří „doplňování“ roztoku do pouzdra na čočky (místo vyprázdnění a čištění a následného naplnění), pravidelná výměna pouzdra a sprchování nebo plavání s čočkami. Chcete-li snížit riziko, Americká akademie oftalmologie doporučuje, abyste:

Dodržujte rutinu péče o čočky předepsanou vaším lékařem – nepřeskakujte kroky ani nešetřete na zásobách. Před dotykem čoček si umyjte a osušte ruce. Vyjměte si čočky, než uděláte cokoliv, kde se voda dotkne vašich očí. Na čočky nikdy nepoužívejte sliny, vodu z vodovodu nebo domácí fyziologický roztok. K čištění použijte metodu „otřete a opláchněte“: Otřete si čočky čistými prsty, poté je opláchněte roztokem, než je namočíte. Pokaždé použijte nové řešení. Po nasazení čoček do očí pouzdro vypláchněte roztokem a nechte uschnout na vzduchu. Pouzdro vyměňte každé 3 měsíce. Čočky ihned vyjměte, pokud jsou vaše oči velmi červené, bolestivé, vodnaté nebo citlivé na světlo nebo pokud se vaše vidění rozostří.

I když pravidelně bez problémů spíte v čočkách, neznamená to, že je to bezpečné, říká Vollmer. „Pravděpodobnost infekce je mnohem lepší než hraní v loterii. Nevím, proč bys hazardoval se svým zrakem.”

WebMD Health News Zhodnotil Michael W. Smith variconis recenze, MD dne 8. května 2019

Zdroje

Oftalmologie: “Rizikové faktory pro mikrobiální keratitidu se současnými kontaktními čočkami.”

Týdenní zpráva Národního institutu zdraví, morbidity a úmrtnosti: „Infekce rohovky spojené se spánkem v kontaktních čočkách – šest případů, Spojené státy americké, 2016–2018.“

Týdenní zpráva Národního institutu zdraví, morbidity a úmrtnosti: „Rizikové chování u očních infekcí souvisejících s kontaktními čočkami u dospělých a dospívajících – Spojené státy americké, 2016.“

Americká akademie oftalmologie: “Jak se starat o kontaktní čočky.”